Správa a údržba silnic Pardubického kraje je republikovým lídrem ve využívání moderních technologií

20. 12. 2017

Krajská organizace Správa a údržba silnic Pardubického kraje je v České republice považována za jednoznačného lídra v aplikování nových technologií. V minulosti už uspěla třeba s pokládkou tzv. tichých krytů nebo s novým způsobem reprofilace krajnic, teď chystá další moderní technologii. Velkou roli v ní hrají nanovlákna.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje svou odvahou zkoušet nové technologie už známá, a tak ji často autoři nových způsobů vyhledávají sami. Krajští silničáři ale každou nabídku objektivně posoudí a pak se rozhodnou, jestli novou technologii zkusí. „Nové a nevyzkoušené technologie s sebou logicky nesou riziko, že se neosvědčí. Na začátku je někdy nemožné výsledek odhadnout. Může se nakonec ukázat, že daná technologie je v praxi neproveditelná. Ale zatím nám to vychází,“ říká na toto téma ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Budoucnost nanovláken

V roce 2017 se Správa a údržba silnic Pardubického kraje začala zabývat novou technologií využívající nanovlákna a přísady do betonové a asfaltové směsi, které zlepší jejich vlastnosti. Respektive by měla prodloužit jejich odolnost a trvanlivost. Pro odzkoušení byla vybrána frekventovaná komunikace uprostřed krajské metropole. Masarykovo náměstí v Pardubicích prošlo poslední velkou rekonstrukcí v roce 2004. Přitom je to jedna z nejzatíženějších komunikací, denně tudy projede až dvacet tisíc vozidel a desítky linek městské hromadné dopravy i veřejných autobusových spojů. „Chtěli jsme tuto novou technologii odzkoušet už letos, ale právě proto, že nastaly určité komplikace, které na začátku nebyly úplně známé, ji budeme aplikovat až v příštím roce. Mělo by dojít k výměně krytů autobusových zálivů a zastávek i průjezdních pruhů,“ popisuje projekt Miroslav Němec. Plnému ověření pro komplikovanost technologie budou ještě předcházet dva pokusné úseky na některé z málo zatížených silnic. Zde se ověří proveditelnost před použitím na velmi exponovaném Masarykově náměstí v Pardubicích.

Tiché kryty

Novou technologii s využitím nanovláken vyvinula skupina odborníků z Ostravy, Správa a údržba silnic Pardubického kraje v této souvislosti spolupracuje i se společností Konzultest a odborníky VUT v Brně. Právě odtud pochází i další nová technologie – tzv. tiché kryty. „První malý pokus jsme učinili už v roce 1996, šlo asi o 300 metrů na silnici I/37, křižovatka Možděnice, Dřevíkov. Postupně jsme přidávali další projekty a tím největším pak byla pokládka tichých krytů na frekventované komunikaci mezi Wonkovým mostem až okružní křižovatkou u Globusu v Pardubicích. Jsou to přibližně tři roky a zatím jsou výsledky velmi dobré,“ připomíná ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Zima se blíží. Krajští silničáři mají připraveno 14 tisíc tun posypové soli

19. 9. 2023

Zima se blíží. Krajští silničáři mají připraveno 14 tisíc tun posypové soli

Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) se bude i přes letošní zimu starat o více než 3100 kilometrů komunikací II. a III. tříd v majetku krajské samosprávy. Plán zimní údržby tradičně schválili radní na zářijovém jednání a platit bude od listopadu do konce března. Aktuální informace o sjízdnosti silnic budou dostupné na www.suspk.cz a www.dopravniinfo.cz.

Oznámení
Drama na Cestářském rodeu. O vítězi rozhodla jediná sekunda

13. 9. 2023

Drama na Cestářském rodeu. O vítězi rozhodla jediná sekunda

Dramatický boj až do poslední chvíle a nakonec vítězství o jednu jedinou sekundu. Takový byl šestý ročník regionálního kola Cestářského rodea v Pardubickém kraji. V jízdách zručnosti silničářů si pod rozpáleným zářijovým sluncem opět nejlépe vedl Milan Rybenský z pardubického cestmistrovství, který na druhou příčku odsunul Aleše Mergla z cestmistrovství Holice. Oba budou Správu a údržbu silnic reprezentovat v říjnu na republikovém finále v Kroměříži.

Událo se v SUSPk

Další aktuality