Jak je to se stromy u Chrudimi?
20. 2. 2018
Proč se nerealizovala výsadba třiatřiceti stromů podél silnice z Chrudimi na Podhůru? Tuto výsadbu nařídil odbor životního prostředí v Chrudimi a tak se cestáři chtěli pustit do práce. Jenže vzápětí odbor dopravy stejného úřadu po vyjádření Policie ČR vydal rozhodnutí, že stromy ohrožují bezpečnost silničního provozu.
Správa a údržba silnic Pardubického kraje dlouhodobě usiluje o obnovu a výsadbu silniční doprovodné zeleně kolem silnic II. a III. třídy. Úspěšně byly realizovány projekty v hodnotě přesahující 50 mil. Kč. Dosud pořízenou zeleň je možno na některých úsecích silnic shlédnout, například mezi obcemi Pastviny a Mladkov nebo v úseku od Ronova nad Doubravou až po hranice kraje.
Silniční doprovodná zeleň má estetickou funkci, je vodícím a orientačním prvkem pro uživatele silnic. Zabraňuje erozi v krajině, vytváří stín proti přehřátí asfaltového krytu vozovky a tím zmírňuje možné projíždění kolejí apod. Zároveň však zejména vzrostlé stromy tvoří tzv. pevnou překážku silničního provozu a jsou určitým bezpečnostním rizikem. Možnosti výsadby silniční doprovodné zeleně omezil i nový občanský zákoník.
Správa a údržba silnic Pardubického kraje chtěla vysázet třiatřicet stromů podél silnice z Chrudimi na Podhůru jako náhradu za stromy, které kvůli svému stáří a stavu už musely být pokáceny. Tuto výsadbu nařídil i odbor životního prostředí v Chrudimi a tak se cestáři chtěli pustit do práce. Jenže vzápětí odbor dopravy stejného úřadu po vyjádření Policie ČR vydal rozhodnutí, že stromy ohrožují bezpečnost silničního provozu a že je silničáři nesmí vysázet, respektive je musí vysázet ve větší vzdálenosti od vozovky než doposud. Tuto podmínku ale Správa a údržba silnic Pardubického kraje splnit nemůže, protože by sázela na cizím pozemku.
„Máme tu dvě protichůdná rozhodnutí orgánů působících v přenesené působnosti státní správy a musíme vědět, podle kterého máme postupovat. Proto jsme se odvolali ke krajskému úřadu, který potvrdil stanovisko chrudimského odboru životního prostředí. To naši situaci ale nevyřešilo, a tak musel rozhodovat soud ve správním řízení,“ komentuje současný stav ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. „S naším zřizovatelem Pardubickým krajem máme velice dobré, dlouhodobé a korektní vztahy. Rozhodnutí soudu má správní charakter z oblasti rozhodovacího procesu ve státní správě. Nejedná se o spor s naším zřizovatelem. Výklad práva přísluší pouze soudu,“ dodává Němec.
Organizace teď čeká na doručení rozhodnutí krajského soudu s jeho odůvodněním, kterým krajský soud podnět Správy a údržby Pardubického kraje zamítl. Po nabytí právní moci tohoto rozhodnutí bude platit stanovisko odboru životního prostředí Městského úřadu v Chrudimi. Správa a údržba silnic Pardubického kraje by tak měla stromy vysázet, přestože se tím vystavuje možné sankci. „Stále jsme totiž v patové situaci – pokud stromy vysadíme, můžeme dostat pokutu. Pokud stromy nevysadíme, hrozí nám sankce také,“ vysvětluje Miroslav Němec s tím, že Správa a údržba silnic Pardubického kraje teď musí zvážit, jak bude dál postupovat. V té nejméně příznivé variantě může totiž nastat situace, kdy vzhledem k malému rozsahu silničních pozemků nebude možno stromy sázet a obnovovat vůbec.
CO VÁS ZAJÍMÁ
20. 9. 2024
Silničáři sčítají škody po povodni, podle odhadů budou kolem 40 milionů
Sotva opadla hladina vody, začali zaměstnanci Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) nejenom s čištěním zaplavených komunikací, ale i s vyčíslováním škod. Podle prvních odhadů bude povodňový účet za škodu na silnicích ve výši 40 milionů korun. Největší problémy hlásí Dolní Morava.
19. 9. 2024
Doprava v Orli bude bezpečnější. Řidiči mají nový kruhák, cyklisté a chodci vlastní stezku
Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) ve čtvrtek 19. září ve spolupráci s tamní radnicí spustila provoz na nové okružní křižovatce v Orli na Chrudimsku. Její vybudování je součástí projektu na zvýšení bezpečnosti v obci. Obyvatelé díky tomu budou mít i opravenou silnici II/358, společnou stezku pro pěší i cyklisty, zpomalovací prvky na komunikaci i výměnu veřejného osvětlení. Náklady dosáhly téměř 30 milionů korun s daní.