8. ročník největší výtvarné soutěže zná jména vítězů
6. 2. 2018
Výtvarná soutěž ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE je díky velkému zájmu dětí největší soutěží svého druhu. V roce 2017 v ní mladí výtvarníci soutěžili už po osmé a právě dnes se dozvěděli jména vítězů. Z Pardubic si perníkové medaile a hodnotné ceny odvezly děti ve čtyřech věkových kategoriích a jedné speciální.
Výtvarná soutěž ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE je určena dětem od mateřských škol až po středoškolskou mládež. Jejich úkolem je výtvarně ztvárnit kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou. Někdo k tomu volí třeba pastelky, jiný sáhne po nůžkách a lepidlu, jiní zakomponují i přírodní materiály, nebo naopak odpadky. Porotci tak hodnotili nejen výtvarné zpracování, ale také nápad a kreativitu. Soutěžící vybírali z několika podtémat, například zelená silnice, čisté příkopy, ekologická železnice, biokoridor, ale i témata týkající se třídění odpadů doma i ve škole nebo jak to vypadá, když se třídí či netřídí odpad.
Do soutěže děti zaslaly více než tisícovku obrázků. Z nich porota v prvním kole vybrala desítku finalistů v každé z kategorií, druhá porota už volila vítěze. V této porotě zasedli kromě představitelů Pardubického kraje také například výtvarník Jiří Lammel, fotograf a nositel řady ocenění Tomáš Kubelka, herec Východočeského divadla Ladislav Špiner, populární kněz Zbigniew Czendlik a celá řada dalších osobností. Zapojili se také zástupci hlavních partnerů Správy a údržby silnic Pardubického kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s.
Hejtmanská cena
Projekt podporuje i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jehož „Hejtmanskou cenu“ si z aktuálního ročníku odváží celý kolektiv mateřské školy „Děvčátka Momo Slatiňany“. Děti pracovaly na velkoplošném obrázku s názvem Biokoridor a použily k tomu různorodé výtvarné techniky. „Výtvarnou soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje podporuju v podstatě už od jejího prvopočátku. Je zajímavé sledovat, jak se děti na přírodu kolem nás dívají. Vidí věci, které nám dospělákům často unikají,“ říká k soutěži hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Kromě hejtmana přijali záštitu nad soutěží také náměstek hejtmana Michal Kortyš či radní Pardubického kraje Václav Kroutil. „Jsme jediný kraj, kde učíme ekologii i prostřednictvím výtvarného umění. A každý rok se nás tu schází víc a víc, a to za to děkuji,“ dodává Václav Kroutil. Michal Kortyš ocenil nejen soutěž samotnou, ale také ceny, které děti vyhrály. „Vidím tu perníkové medaile, ty bych s chutí snědl. A je to na mém bříšku vidět,“ pobavil děti náměstek hejtmana.
Kategorie do 6 let
Svůj pohled na přírodu představily i děti z mateřských škol. V kategorii do 6 let věku zvítězil hned kvartet děvčat z Mateřské školy Horní Jelení. Lucie Zajačiková, Nela Chotěnovská, Lucie Kušičková a Zuzana Kopecká si se svým dílem opravdu „pohrály“ a zapojily do svého obrázku 3D prvky. Druhé místo patří Tereze Rejmanové, která aktuálně tráví čas v Léčebném ústavu v Košumberku, a bronz si odvážejí děti z Mateřské školy Koníček za své koláže z barevného papíru.
Kategorie 7 – 10 let
V kategorii žáků prvního stupně základních škol, tedy ve věku 7 – 10 let, putují hned dvě ceny do Základní umělecké školy ve Svitavách. Vítězkou této kategorie se stala Denisa Burešová za obrázek potoka vyvedený temperovými barvami. Stejnou techniku použila i stříbrná Klára Veverová, která se naopak zaměřila na zimní krajinu. Třetí místo patří Pavlu Medekovi z Dětského domova se školou v Chrudimi, který na rozdíl od děvčat zvolil pastelky.
Kategorie 11 – 15 let
V kategorii 11 – 15 let bodovalo Gymnázium Josefa Ressela v Chrudimi. Porota první místo udělila Vojtěchu Blažkovi, který si pro srovnání zdravé a nemocné přírodu zvolil motiv motýla a noční můry. Druhé místo patří Justýně Koubové, také z chrudimského gymnázia, za variaci země a měsíce. Na bronzové příčce skončil Martin Brynych ze Základní školy Ronov nad Doubravou za svůj „svět v žárovce“.
Kategorie 15+
V kategorii nejstarších výtvarníků, tedy středoškolské mládeže, ceny za třetí místo putovaly do Gymnázia Emila Holuba v Holicích, konkrétně pro stálici v této soutěži Michaele Hatlové, která tentokrát zvolila pastelky a motiv dívky fotografující osamocenou květinu. Druhé místo patří držitelce loňské hejtmanské ceny Kláře Mrvové z Gymnázia v Jevíčku. Zlato získala Adéla Neubauerová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.
Internetové hlasování
Kromě poroty o svém vítězi rozhodovala také veřejnost v internetovém hlasování na stránkách soutěže www.pomahameprirode.cz. Hlasující se s porotou shodli na vítězi ve třetí kategorii, tedy na Vojtěchu Blažkovi z Chrudimi. V kategorii nejmladších dětí ale lidé zvolili Lukáše Kozla, který už šest měsíců tráví v Léčebném ústavu v Košumberku. V kategorii 7 – 10 let veřejnost nejvíce zaujal obrázek Matyáše Albrechta ze Základní a mateřské školy v Perálci, v kategorii středoškoláků bodovala Adéla Zadinová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.
Nový ročník
Je už tradicí, že současně s vyhlášením výsledků aktuálního ročníku soutěže začíná ročník nový. Ten v pořadí devátý slavnostně zahájili představitelé Pardubického kraje. Ve školách a školkách, ale také při různých akcích mohou už teď vznikat nová díla ztvárňující rozdíl mezi zdravou a nemocnou přírodou…
Více informací na www.pomahameprirode.cz.
CO VÁS ZAJÍMÁ
20. 9. 2024
Silničáři sčítají škody po povodni, podle odhadů budou kolem 40 milionů
Sotva opadla hladina vody, začali zaměstnanci Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) nejenom s čištěním zaplavených komunikací, ale i s vyčíslováním škod. Podle prvních odhadů bude povodňový účet za škodu na silnicích ve výši 40 milionů korun. Největší problémy hlásí Dolní Morava.
19. 9. 2024
Doprava v Orli bude bezpečnější. Řidiči mají nový kruhák, cyklisté a chodci vlastní stezku
Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) ve čtvrtek 19. září ve spolupráci s tamní radnicí spustila provoz na nové okružní křižovatce v Orli na Chrudimsku. Její vybudování je součástí projektu na zvýšení bezpečnosti v obci. Obyvatelé díky tomu budou mít i opravenou silnici II/358, společnou stezku pro pěší i cyklisty, zpomalovací prvky na komunikaci i výměnu veřejného osvětlení. Náklady dosáhly téměř 30 milionů korun s daní.