8. ročník největší výtvarné soutěže zná jména vítězů

6. 2. 2018

Výtvarná soutěž ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE je díky velkému zájmu dětí největší soutěží svého druhu. V roce 2017 v ní mladí výtvarníci soutěžili už po osmé a právě dnes se dozvěděli jména vítězů. Z Pardubic si perníkové medaile a hodnotné ceny odvezly děti ve čtyřech věkových kategoriích a jedné speciální.

Výtvarná soutěž ZDRAVÁ A NEMOCNÁ PŘÍRODA PARDUBICKÉHO KRAJE je určena dětem od mateřských škol až po středoškolskou mládež. Jejich úkolem je výtvarně ztvárnit kontrast mezi zdravou a nemocnou přírodou. Někdo k tomu volí třeba pastelky, jiný sáhne po nůžkách a lepidlu, jiní zakomponují i přírodní materiály, nebo naopak odpadky. Porotci tak hodnotili nejen výtvarné zpracování, ale také nápad a kreativitu. Soutěžící vybírali z několika podtémat, například zelená silnice, čisté příkopy, ekologická železnice, biokoridor, ale i témata týkající se třídění odpadů doma i ve škole nebo jak to vypadá, když se třídí či netřídí odpad.

Do soutěže děti zaslaly více než tisícovku obrázků. Z nich porota v prvním kole vybrala desítku finalistů v každé z kategorií, druhá porota už volila vítěze. V této porotě zasedli kromě představitelů Pardubického kraje také například výtvarník Jiří Lammel, fotograf a nositel řady ocenění Tomáš Kubelka, herec Východočeského divadla Ladislav Špiner, populární kněz Zbigniew Czendlik a celá řada dalších osobností. Zapojili se také zástupci hlavních partnerů Správy a údržby silnic Pardubického kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s.

Hejtmanská cena

Projekt podporuje i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, jehož „Hejtmanskou cenu“ si z aktuálního ročníku odváží celý kolektiv mateřské školy „Děvčátka Momo Slatiňany“. Děti pracovaly na velkoplošném obrázku s názvem Biokoridor a použily k tomu různorodé výtvarné techniky. „Výtvarnou soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje podporuju v podstatě už od jejího prvopočátku. Je zajímavé sledovat, jak se děti na přírodu kolem nás dívají. Vidí věci, které nám dospělákům často unikají,“ říká k soutěži hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kromě hejtmana přijali záštitu nad soutěží také náměstek hejtmana Michal Kortyš či radní Pardubického kraje Václav Kroutil. „Jsme jediný kraj, kde učíme ekologii i prostřednictvím výtvarného umění. A každý rok se nás tu schází víc a víc, a to za to děkuji,“ dodává Václav Kroutil. Michal Kortyš ocenil nejen soutěž samotnou, ale také ceny, které děti vyhrály. „Vidím tu perníkové medaile, ty bych s chutí snědl. A je to na mém bříšku vidět,“ pobavil děti náměstek hejtmana. 

Kategorie do 6 let

Svůj pohled na přírodu představily i děti z mateřských škol. V kategorii do 6 let věku zvítězil hned kvartet děvčat z Mateřské školy Horní Jelení. Lucie Zajačiková, Nela Chotěnovská, Lucie Kušičková a Zuzana Kopecká si se svým dílem opravdu „pohrály“ a zapojily do svého obrázku 3D prvky. Druhé místo patří Tereze Rejmanové, která aktuálně tráví čas v Léčebném ústavu v Košumberku, a bronz si odvážejí děti z Mateřské školy Koníček za své koláže z barevného papíru. 

Kategorie 7 – 10 let

V kategorii žáků prvního stupně základních škol, tedy ve věku 7 – 10 let, putují hned dvě ceny do Základní umělecké školy ve Svitavách. Vítězkou této kategorie se stala Denisa Burešová za obrázek potoka vyvedený temperovými barvami. Stejnou techniku použila i stříbrná Klára Veverová, která se naopak zaměřila na zimní krajinu. Třetí místo patří Pavlu Medekovi z Dětského domova se školou v Chrudimi, který na rozdíl od děvčat zvolil pastelky. 

Kategorie 11 – 15 let 

kategorii 11 – 15 let bodovalo Gymnázium Josefa Ressela v Chrudimi. Porota první místo udělila Vojtěchu Blažkovi, který si pro srovnání zdravé a nemocné přírodu zvolil motiv motýla a noční můry. Druhé místo patří Justýně Koubové, také z chrudimského gymnázia, za variaci země a měsíce. Na bronzové příčce skončil Martin Brynych ze Základní školy Ronov nad Doubravou za svůj „svět v žárovce“. 

Kategorie 15+

V kategorii nejstarších výtvarníků, tedy středoškolské mládeže, ceny za třetí místo putovaly do Gymnázia Emila Holuba v Holicích, konkrétně pro stálici v této soutěži Michaele Hatlové, která tentokrát zvolila pastelky a motiv dívky fotografující osamocenou květinu. Druhé místo patří držitelce loňské hejtmanské ceny Kláře Mrvové z Gymnázia v Jevíčku. Zlato získala Adéla Neubauerová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích. 

Internetové hlasování

Kromě poroty o svém vítězi rozhodovala také veřejnost v internetovém hlasování na stránkách soutěže www.pomahameprirode.cz. Hlasující se s porotou shodli na vítězi ve třetí kategorii, tedy na Vojtěchu Blažkovi z Chrudimi. V kategorii nejmladších dětí ale lidé zvolili Lukáše Kozla, který už šest měsíců tráví v Léčebném ústavu v Košumberku. V kategorii 7 – 10 let veřejnost nejvíce zaujal obrázek Matyáše Albrechta ze Základní a mateřské školy v Perálci, v kategorii středoškoláků bodovala Adéla Zadinová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích. 

Nový ročník

Je už tradicí, že současně s vyhlášením výsledků aktuálního ročníku soutěže začíná ročník nový. Ten v pořadí devátý slavnostně zahájili představitelé Pardubického kraje. Ve školách a školkách, ale také při různých akcích mohou už teď vznikat nová díla ztvárňující rozdíl mezi zdravou a nemocnou přírodou…

Více informací na www.pomahameprirode.cz

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Stromy mají svůj význam i  v zimním období

13. 1. 2022

Stromy mají svůj význam i v zimním období

PARDUBICKO - Pod termínem údržba silnic si většina řidičů představuje v zimním období odstraňování sněhu nebo námrazy z vozovky a v létě jejich opravu. Málokdo si přitom uvědomuje, že součástí komunikací protínajících krajinu je i silniční zeleň. S nadsázkou, která má k pravdě blíž, než by se mohlo zdát, se říká, že silničáři jsou zároveň poměrně velkým zemědělským družstvem. Vedle pravidelného sekání trávy podél silnic se musí starat také o křoviny podél cest, odstraňovat náletové dřeviny a ošetřovat stromy. A těch je tolik, že by dohromady daly solidně velký les.

Akce Ostatní
Vyvracíme mýtus: Silničáři zase zaspali!

12. 1. 2022

Vyvracíme mýtus: Silničáři zase zaspali!

Každoročně se my silničáři setkáváme ze strany řidičů se stížnostmi na naši práci. Zlobí se, že ne všechny silnice jsou perfektně prohrnuté a někdy to trvá i pár hodin, než zvládneme protáhnout úsek, kterým třeba jezdí do práce. Možná by tedy stálo za to přiblížit, jak to vlastně v zimě u nás chodí. Zkusíme ukázat náš pohled a vyvrátit oblíbený mýtus o tom, že silničáři každý rok zaspí.

Ostatní

Další aktuality