Sekání trávy podél silnic - v hlavní roli legendární Unimog

7. 9. 2022

Sečení travních porostů je každoroční téma. Ostatně, je to povinnost nás cestářů, která je daná zákonem.

Třikrát za sezónu

Se sekáním nebo chcete-li sečením okolí silnic se začíná zpravidla 1. května a končí se 31. října. V tomto období by měly proběhnout tři seče, to znamená, že každý úsek podél silnic by měl být posekán třikrát.

Legendární Unimog

K dispozici máme krom jiné techniky i Mercedes Unimog, což je svého druhu legenda mezi užitkovými auty. Vybaven je pro potřeby sečení hydraulickou rukou s žací hlavou.

Za den, tedy za nějakých sedm hodin práce, stihne posekat v součtu 15 kilometrů dlouhý pás široký 1,2 metru (což je záběr hlavy). Záměrně zjednodušujeme, aby bylo možné si to lépe představit. Ve skutečnosti se totiž seče na tři nebo čtyři rázy, to znamená několik pruhů vedle sebe, daný úsek je tedy nutné projet několikrát.

Sekání trávy podél silnic - v hlavní roli legendární Unimog

Žádná chirurgie to není

Kdo by si představoval citlivou práci, při které hlava jemně kopíruje povrch pod sebou, možná by byl z reality lehce zklamaný, protože tak citlivé ovládání joystickem není. Hlava je konstruovaná tak, aby po zemi spíše jela - k tomu slouží odvalující se ocelový válec, ocelové tělo je opatřené kluznými plochami, které se doslova „šoupou“ po povrchu. Však taky levou, tedy tu, která přichází do kontaktu s asfaltem, měníme po každé sezóně.

Samotné nože nejsou tak úplně nože, ale jedná se spíše o jakési naostřené lopatky. Je potřeba, aby byla konstrukce především robustní, protože čas od času narazí na pařez, případně něco, co se povaluje v příkopě. Od starých triček, přes koberce, až třeba po ocelový pásek. Všechno musí řidič samozřejmě řešit a z hlavy to někdy pracně vymotat, případně vystříhat. Sekání vysoké nebo mokré trávy tedy není zdaleka vše, s čím se musí stroj potýkat.

Veterán motoparku Správy a údržby silnic

Pro fanoušky Unimogu a nesmrtelných aut obecně ještě menší shrnutí. Za šichtu spotřebuje vůz asi 40-60 litrů nafty a pod kapotou pracuje starý naftový motor, který točí při práci asi 1 500 otáček, přičemž červené pole otáčkoměru začíná někde na 2 700 otáčkách. Je to model z roku 2001, má najeto 165 tisíc kilometrů a dříve fungoval v zimě jako sypač. Poslední roky slouží přes zimu jako rezerva a v létě právě pro sekání trávy kolem silnic.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Odborníci z dopravy řešili v Pardubicích inovace

27. 1. 2023

Odborníci z dopravy řešili v Pardubicích inovace

Vysoké ceny drtící trh, nedostatek některých stavebních komodit, výměna zkušeností i vzájemné informování o plánech na následující období. To jsou hlavní témata posledních pracovních setkání, kterých se pravidelně v Pardubicích účastní zástupci samospráv, firem působících v oblasti dopravních staveb a významných státních organizací. V polovině ledna se uskutečnilo další z těchto jednání.

Akce Událo se v SUSPk
Před krajskými silničáři je náročný rok

27. 1. 2023

Před krajskými silničáři je náročný rok

Krajští silničáři jsou uprostřed sezóny, která je plně zaměstnává při zmírňování dopadů počasí na dopravu. To ovšem rozhodně neznamená, že by neměli přesné plány pro celý nadcházející rok. A v případě velkých investičních akcí, jakými bude oprava mostu Pavla Wonky v Pardubicích nebo mostu spojujícího labské břehy v Řečanech nad Labem, na ještě delší dobu.

Akce Oznámení

Další aktuality