Posypové materiály - čím vším bojujeme se sněhem a náledím

24. 1. 2023

V zimě silnice nejen prohrnujeme, ale i posypáváme. Co vše k tomu používáme? A jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých posypových materiálů?

Posypové materiály - čím vším bojujeme se sněhem a náledím

Posyp solí

Zdá se to vcelku jednoduché - na silnici nasypeme sůl v krystalické podobě a tím jsme hotovi. Jenže ono tak jednoduché není. Předně máme nějakou normu, kterou nesmíme překročit, konkrétně jde o 60 gramů na metr čtvereční vozovky na den. Důvodem limitu je ochrana půdy proti přesolení.

Sypeme drcenou solí, která se zkrápí solankou, což je solný roztok v koncentraci 19-21 %. Sůl se tím navlhčí, takže se pak lépe udrží na vozovce. Kropení probíhá těsně předtím, než sůl opustí sypač, respektive rozmetací zařízení.

Posyp solí

Obvykle kupujeme posypovou sůl sypanou a jemnější sůl na solankový roztok v pytlích. V loňském roce jsme měli trochu problémy s dodávkami, protože důl nestíhal uspokojovat poptávku. Krom cestářů totiž zásobuje i výrobce fyziologických roztoků pro nemocnice. Ačkoliv je soli v podzemí dostatek na více jak sto let dopředu, patrně vlivem pandemie a opatření proti ní, těžba nestíhala a sůl výrazně zdražila.

Posyp pískem

Někde sůl použít nemůžeme, což se týká zejména chráněných krajinných oblastí a silnic v blízkosti zdrojů pitné vody. Když už pískem sypeme, tak pískem smíchaným s drtí. Směs vytvoří větší třeni mezi pneumatikami a zmrzlým povrchem vozovky.

Jenže písek má i svá negativa. V podstatě jen vytváří určité tření, aby se kola měla při jízdě o co opřít. Led a sníh však aktivně nerozpouští, stačí chvíle hustého sněžení, které písek zasype a jsme tam, kde jsme byli - můžeme sypat znovu.

Písek je navíc docela pracný. Posypem zdaleka nekončíme, na jaře po sobě musíme uklidit, což dělají zametače a jsou s tím spojeny další náklady navíc. Smetený písek není moc čistý, je v něm spousta prachu, hlíny a dalšího nepořádku. Jeho forma už není sypká, jedná se spíš o jakousi „kejdu“, takže končí na skládce. Z pomyslného souboje písek vs. sůl tak vyjde lépe sůl.

Chlorid vápenatý jako dálniční specialita

Opravdu kritické komunikace, jako třeba dálnice a některé silnice prvních tříd můžeme sypat chloridem vápenatým. Je sice asi pětkrát dražší než posypová sůl, ale účinkuje i za teplot pod -30 °C. Navíc je chlorid vápenatý oproti soli více hygroskopický, takže rychleji rozmrazuje led na silnici. Nepoužívá se většinou samotný, ale ve směsi s posypovou solí, nebo jako solankový roztok s koncentrací asi 25 %. Výhodou je i fakt, že chlorid vápenatý reaguje při styku s vodou exotermicky – generuje teplo. Sůl je naopak v této situaci endotermická.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Je třeba změnit legislativu, shodli se odborníci v Trpišově

3. 5. 2023

Je třeba změnit legislativu, shodli se odborníci v Trpišově

Po roce se v Trpišově na Chrudimsku opět řešila doprovodná silniční zeleň. Stejně jako loni se na seminář pořádaný Pardubickým krajem, Správou a údržbou silnic Pardubického kraje, sjela řada odborníků z celé republiky. Vzhledem k tomu, že toto téma v mnoha ohledech naráží i na aktuální legislativu, nenechali si ho ujít vedle ekologů, arboristů, dendrologů a samozřejmě silničářů ani vrcholní politici, včetně ministra životního prostředí Petra Hladíka.

Akce Ostatní Událo se v SUSPk
Druhý ročník semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně

14. 4. 2023

Druhý ročník semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně

Dne 28. 4. 2023 se bude konat druhý ročník semináře Udržitelnost silniční doprovodní zeleně v penzionu Obora - Trpišov 12, místní část Města Slatiňany.

Další aktuality