Patnáctý ročník soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje ocenil vítěze
3. 3. 2025
Téměř devět stovek výtvarných prací z celého regionu se sešlo v patnáctém ročníku soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje. Jako vždy měla mladá generace, počínaje dětmi z mateřinek a konče středoškoláky, vyjádřit prostřednictvím svých děl kontrast mezi nedotčenou přírodou a prostředím negativně ovlivněným činností člověka a další ekologická témata. Nejlepší výtvarné počiny došly ocenění na slavnostním vyhlášení výsledků v Sále Jana Kašpara v budově krajského úřadu
Zdravá a nemocná příroda je největší výtvarná soutěž svého druhu v zemi a pomáhá nejen zapojeným dětem, ale i dospělým divákům uvědomit si dopady lidského konání na krajinu a život v ní. Během dekády a půl jejího trvání se v ní objevila celá řada zajímavých pohledů na daná témata, a to prostřednictvím namalovaných obrázků či propracovaných koláží. Vzhledem k velkému věkovému rozsahu soutěžících zároveň ukazuje i zajímavý rozdíl ve vnímání problému jednotlivými generacemi.
Obsáhlý balík prací organizátoři soutěže nechávají dvoukolově hodnotit porotami. První z nich provede předvýběr, druhá určí definitivní pořadí úspěšných autorů. Pravidelným hodnotitelem je hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který má sám k výtvarnému umění velice blízko. „Soutěž Zdravá a nemocná příroda si dlouhodobě drží velmi vysokou úroveň, a to jak z hlediska umělecké kvality prací, ale také stran námětů. Je jasné, že mezi jednotlivými kategoriemi jsou velké rozdíly, které však vychází primárně z věku autorů, ale už v brzkém věku je možné rozeznat velký talent a jsem rád, že každoročně je těžší a těžší vybrat ta nejlepší díla,“ říká hejtman Martin Netolický.
Zkušeným porotcem je i krajský radní pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil. „V porotě jsem už několik let v řadě a rukama mi tak prošla spousta obrázků. Musím říct, že je zajímavé sledovat, jak děti a mládež dobře vnímají to, co my už třeba tak dobře nevidíme. Mnoho soutěžních prací je zajímavých nejen z výtvarného hlediska, nutí zároveň k zamyšlení,“ konstatuje radní Krčil.
Také náměstek hejtmana a krajský radní pro dopravu Ladislav Valtr mladé tvůrce velmi oceňuje. „Některé obrázky doslova vyrazí dech a překvapí svým nápadem nebo způsobem zpracování. Bylo opravdu velice složité rozhodnout, jaké práce jsou nejlepší, svou kvalitu a vzkaz ostatním mají všechny. Některé obrázky si navíc už vyhlédli zástupci našich zdravotnických organizací, kteří by je rádi ve svých prostorách vystavili. Z toho mám velkou radost, protože pak tyto dílka poslouží násobně,“ říká Ladislav Valtr.
Soutěž rozdělená do čtyř věkových kategorií se koná za podpory Pardubického kraje, Správy a údržby silnic Pardubického kraje, Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje a řady dalších partnerů. Do hodnocení soutěžních prací je zapojená i veřejnost, která má na webu projektu možnost hlasovat a rozhodnout tak o udělení svých cen.
Již od prvního ročníku soutěže je jejím partnerem také Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Ač by se mohlo zdát spojení silničářů s ekologickou soutěží hodně vzdálené, není tomu tak. Cestáři mají k tématu životního prostředí velmi blízko, ať už jako správci zeleně podél komunikací nebo při nezbytném uklízení odpadků v jejich bezprostřední blízkosti. A právě odpadky okolo cesty byly také jedním z témat končícího ročníku. „Mám radost, že si děti těchto věcí všímají,“ uvádí její ředitel Zdeněk Vašák. „Z ekonomického pohledu nás jako Správu a údržbu silnic Pardubického kraje stojí odstraňování odpadků u silnic značné finanční prostředky, a z estetického hlediska to také není nic pěkného. Zároveň si jako organizace uvědomujeme svůj dopad na živou i neživou přírodu, včetně ekosystému, půdy, vzduchu a vody. Proto se snažíme vykonávat svou činnost tak, abychom chránili přírodní zdroje a co nejméně zatěžovali životní prostředí. Pokud si děti tyto problémy uvědomují už od mala, znamená to, že se jich v budoucnu nebudou samy dopouštět. To je velmi pozitivní,“ dodává.
Soutěž zapadá také do vzdělávacího konceptu Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., který je na práci s mládeží zaměřen. „Osvětová práce s mladou generací je velmi důležitá. Z naší praxe víme, jak významné jsou ekologické návyky, včetně třídění odpadů, které si osvojujeme od dětství. Děti a mládež mohou v této oblasti pozitivně ovlivnit i další generace, jako jsou jejich rodiče a prarodiče,“ zdůrazňuje regionální manažer společnosti EKO-KOM Stanislav Dokoupil.
A jak tedy nakonec „půlkulatý“ patnáctý ročník soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje dopadl? Mezi těmi nejmladšími výtvarníky, tedy v kategorii předškoláků, si vítězství vybojovala Anežka Dostálová z MŠ Přelouč. Druhá skončila Natálie Svatošová z MŠ Horní Jelení – Vlčata a trojici dívek na pomyslných stupních vítězů uzavřela na třetím místě Nikki Venclová z MŠ Česká Třebová, která reprezentovala třídu Berušek.
V kategorii žáků prvního stupně základní školy dostála svému příjmení Anežka Výborná z Holic, jejíž soutěžní práce se líbila nejvíc. I na druhém místě byla Anežka z Holic, tentokrát Anežka Jansová, žačka ZUŠ Karla Malicha Holice. Třetí příčku pak obsadil Samuel Holomek z DDŠ Chrudim.
Jednoznačnou záležitostí pro Holické byla kategorie žáků druhého stupně základní školy. První místo si svou prací zasloužila Karolína Dostálová ze ZUŠ Karla Malicha Holice, druhá skončila Anny Ashfield z Gymnázia dr. Emila Holuba Holice a třetí pak další zástupkyně Malichovy základní umělecké školy Sabina Jiroutová.
Mezi nejstaršími výtvarníky byly na prvních dvou místech úspěšné reprezentantky školy GRACE, a to vítězka Helena Hvížďalová a druhá Veronika Myshchenko. Třetí místo pak obsadila studentka SOU Labská Sára Krajhanzlová.
Jak už bylo uvedeno, do rozhodování se prostřednictvím webových stránek soutěže mohla zapojit, a také zapojila, veřejnost. Ta svým hlasováním rozhodla, že v kategorii předškoláků zvítězila Natálie Svatošová z MŠ Horní Jelení, mezi žáky prvního stupně byla nejúspěšnější Karolína Krátká ze ZŠ Ústí nad Orlicí, žákům druhého stupně dominovala Kamila Vojtěchová ze ZUŠ Karla Malicha Holice a v kategorii středoškoláků určila za vítězku Terezu Bouškovou z Vyšší odborné školy pedagogické a Střední pedagogické školy Litomyšl.
V závěru slavnostního vyhlášení výsledků předali zástupci Pardubického kraje Hejtmanskou cenu a zástupci neziskové organizace Čeští mistři k tomuto ocenění přidali tričko s motivem oceněné práce. Čeští mistři z prací 15. ročníku soutěže ještě v následujících dnech vyberou jeden motiv, který umístí na produkty určené k prodeji. Část výtěžku z prodeje této mistrovské edice s názvem Pomáháme přírodě pak bude putovat spolku Pestré Polabí, které za obdržené prostředky vysadí nové stromy.
Patnáctý ročník soutěže Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje po ocenění vítězů své poslední slovo řekl vyhlášením ročníku dalšího. Už teď tak mladí výtvarníci mohou přemýšlet nad tím, jak ztvární své soutěžní dílo.