Jak se připravujeme na zimní sezónu

6. 2. 2023

Nejnáročnějším ročním obdobím je pro nás zima. Když sněží dlouho v kuse nebo když je silnice pokrytá ledem, máme dost na pilno. Proto se připravujeme předem.

Jedeme podle manuálu

S přípravou začínáme už v létě, konkrétně v srpnu. Řešíme administrativní část, kterou je Plán zimní údržby. Jedná se o docela tlustý manuál, může mít klidně 200 stran. Je v něm napsáno, kde můžeme a kde nemůžeme solit, jsou tam zaneseny nové úseky silnic a změny na nich, naplánované uzavírky a podobně. Plán mohou připomínkovat nejrůznější subjekty, třeba hasiči, policie, městské úřady, vodohospodáři a podobně.

Sněhovky v kamnech

Aby sníh nezafoukával vozovku, stavíme sněhovky. To jsou takové ty dřevěné zábrany, které stojí v polích kolem silnic, říká se jim také zásněžky. Mají za úkol omezit tvorbu sněhových jazyků – při větrném počasí naruší proudění vzduchu.

Sněhovky stavíme na podzim a sklízíme je na jaře, aby neomezovaly obhospodařování půdy. Často se nám ale stává, že je po zimě na poli nenajdeme. Pravděpodobně se někomu hodí na otop.

Přes tisíc tun soli

Připravujeme si samozřejmě i materiál. U nás v Chrudimi to znamená sůl ve dvou podobách. První je pytlovaná na solanku, tedy roztok soli s vodou. Dále navážíme zhruba 1300 tun soli sypané na klasický posyp. V jiných cestmistrovstvích používají ještě posypový písek, který se sype v úsecích, kde se nesmí solit, obvykle u zdrojů pitné vody, případně v CHKO.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Skončila náročná rekonstrukce silnice mezi Borovou a Oldřiší

6. 6. 2024

Skončila náročná rekonstrukce silnice mezi Borovou a Oldřiší

Od roku 2021 se rekonstruovala silnice III/357 24 v průtahu obcemi Borová a Oldřiš na Svitavsku. Rekonstrukce přibližně pět kilometrů dlouhého úseku byla náročná z technického hlediska, navíc bylo nutné zachovat dopravní obslužnost obce. To se nakonec podařilo a řidiči i obyvatelé se mohou po letech dopravních omezení těšit ze zbrusu nové komunikace.

Úpravy na Wonkově mostě

27. 5. 2024

Úpravy na Wonkově mostě

Ve dnech 28 a 29. května od 19:00 do 1:00 budou probíhat práce na úpravě veřejného osvětlení a přesunu přechodu pro chodce za mostem směrem od centra.

Další aktuality