Jak se připravujeme na zimní sezónu

6. 2. 2023

Nejnáročnějším ročním obdobím je pro nás zima. Když sněží dlouho v kuse nebo když je silnice pokrytá ledem, máme dost na pilno. Proto se připravujeme předem.

Jedeme podle manuálu

S přípravou začínáme už v létě, konkrétně v srpnu. Řešíme administrativní část, kterou je Plán zimní údržby. Jedná se o docela tlustý manuál, může mít klidně 200 stran. Je v něm napsáno, kde můžeme a kde nemůžeme solit, jsou tam zaneseny nové úseky silnic a změny na nich, naplánované uzavírky a podobně. Plán mohou připomínkovat nejrůznější subjekty, třeba hasiči, policie, městské úřady, vodohospodáři a podobně.

Sněhovky v kamnech

Aby sníh nezafoukával vozovku, stavíme sněhovky. To jsou takové ty dřevěné zábrany, které stojí v polích kolem silnic, říká se jim také zásněžky. Mají za úkol omezit tvorbu sněhových jazyků – při větrném počasí naruší proudění vzduchu.

Sněhovky stavíme na podzim a sklízíme je na jaře, aby neomezovaly obhospodařování půdy. Často se nám ale stává, že je po zimě na poli nenajdeme. Pravděpodobně se někomu hodí na otop.

Přes tisíc tun soli

Připravujeme si samozřejmě i materiál. U nás v Chrudimi to znamená sůl ve dvou podobách. První je pytlovaná na solanku, tedy roztok soli s vodou. Dále navážíme zhruba 1300 tun soli sypané na klasický posyp. V jiných cestmistrovstvích používají ještě posypový písek, který se sype v úsecích, kde se nesmí solit, obvykle u zdrojů pitné vody, případně v CHKO.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Nejen sníh a ledovka. Silničáře letos zaměstnává i velká voda

28. 2. 2024

Nejen sníh a ledovka. Silničáře letos zaměstnává i velká voda

Zatímco únor je z pohledu Správy a údržby silnic Pardubického kraje klidným měsícem, prosinec a leden ji zaměstnávalo nejen sněžení a ledovka, ale také rozvodněné vodní toky.Do konce zimní údržby zbývá ještě měsíc.

Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje 2024

28. 2. 2024

Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje 2024

Soutěž Výtvarná soutěž Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje se letos konala již po čtrnácté.Děti se svým výtvarným projevem snaží co nejlépe vystihnout kontrast mezi čistou, nezkaženou přírodou a přírodou poškozenou vlivem lidské činnosti. V Sále Jana Kašpara v budově Pardubického kraje v centru Pardubic, který byl vyzdobený oceněnými kresbami, se rozdělovaly ceny vítězům. Správa a údržba silnic Pardubického kraje je dlouhodobě významným partnerem této soutěže a bude ji podporovat i nadále.Děkujeme všem dětem, které se do soutěže se svými učiteli zapojily, a vítězům upřímně gratulujeme. 

Další aktuality