Rozvodněné Labe je pod drobnohledem, voda zaměstnala i krajské silničáře

5. 1. 2024

Velká část republiky hlásí rozvodněné řeky a ani náš region není výjimkou. V noci ze 4. na 5. ledna byla situace nejhorší v Němčicích na Pardubicku, kde v brzkých ranních hodinách hladina Labe vystoupala až na 461 centimetrů, a překročila tak 3. stupeň povodňové aktivity. Krajští silničáři museli průběžně řešit situaci na více místech v našem regionu, zejména u mostu v Kuněticích či dočasně uzavřít úsek silnice mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem

„Chtěl bych zdůraznit, že situace je v tuto chvíli pod kontrolou a bedlivě vše sledujeme. Jsme připraveni okamžitě konat, ale v pátek odpoledne se již hladina Labe a dalších toků v našem regionu dramaticky nezvyšovala. Jedná se o klasické problémy způsobené táním sněhu ve vyšších polohách a nadměrnými srážkami, na které jsou všechny složky integrovaného záchranného systému připraveny a vybaveny. Půda zkrátka nezvládá v tak krátkém čase pojmout velké množství vody. V Pardubickém kraji došlo v Němčicích na Pardubicku k vyhlášení stavu ohrožení, protože hladina v jednu chvíli přesahovala 4,5 metru. Došlo k dílčím omezením dopravy, jinak v tuto chvíli neevidujeme žádné závažné mimořádné události,“ uvedl ke stavu hladiny řek hejtman Martin Netolický.

Od počátku týdne byli ve zvýšené permanenci i krajští silničáři. Ti museli řešit stav mostu v Kuněticích či dočasně uzavřít komunikaci III/29813 mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem. „U mostu v Kuněticích se nahromadilo u jedné z ochrany pilířů větší množství dřeva, přičemž některé kmeny měly průměr až 90 centimetrů. Ochrana zafungovala a nedošlo k poškození konstrukce mostu, ale naplavenou hmotu není teď kvůli stavu Labe možné okamžitě a bezpečně odstranit. Situaci průběžně monitorují zaměstnanci Správy a údržby silnic Pardubického kraje v koordinaci s Povodím Labe a hasiči. K odstranění naplaveného dřeva dojde nejspíše příští týden, záleží na aktuálním počasí a intenzitě průtoku vody. Silnici mezi Opatovicemi a Vysokou nad Labem jsme museli dočasně uzavřít z důvodu přelivu vody, která v místě sahá do výše několika desítek centimetrů. Na tato omezení řidiče vždy upozorňují značky a žádáme je tímto o jejich respektování a zvýšenou pozornost,“ dodává náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

Značky upozorní řidiče na problematické úseky

Řidiči by si však v průběhu příštích dnů měli dávat pozor i v dalších lokalitách, kde se v současné době nemusí vyskytovat problémy. Situace se totiž může měnit z minuty na minutu. „Pokud máme informace či hrozí riziko lokálního zaplavení silnice, vždy v místě umisťujeme přenosné dopravní značky a řidiče upozorňujeme na fakt, že část komunikace nemusí být průjezdná. Prosíme je, aby respektovali přechodné dopravní značení a nevjížděli do uzavřených úseků, ušetří tím práci sobě i nám,“ informuje ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.

Aktuální informace vždy najdete na:

https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.htmla

https://www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Prehled.aspx
 

Oddělení komunikace a sekretariátu hejtmana
Autor článku

CO VÁS ZAJÍMÁ

Skončila náročná rekonstrukce silnice mezi Borovou a Oldřiší

6. 6. 2024

Skončila náročná rekonstrukce silnice mezi Borovou a Oldřiší

Od roku 2021 se rekonstruovala silnice III/357 24 v průtahu obcemi Borová a Oldřiš na Svitavsku. Rekonstrukce přibližně pět kilometrů dlouhého úseku byla náročná z technického hlediska, navíc bylo nutné zachovat dopravní obslužnost obce. To se nakonec podařilo a řidiči i obyvatelé se mohou po letech dopravních omezení těšit ze zbrusu nové komunikace.

Úpravy na Wonkově mostě

27. 5. 2024

Úpravy na Wonkově mostě

Ve dnech 28 a 29. května od 19:00 do 1:00 budou probíhat práce na úpravě veřejného osvětlení a přesunu přechodu pro chodce za mostem směrem od centra.

Další aktuality