Rodeo ovládl favorit

12. 9. 2022

Pětadvacet závodníků reprezentujících jednotlivá cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje se v září vydalo na trať pátého ročníku Cestářského rodea. Vyzkoušet si náročnou trať, která dokonale prověří schopnosti šoférů mohutného náklaďáku s radlicí, si jako hosté přijeli i kolegové z Údržby silnic Královéhradeckého kraje.

„Myslím si, že tréninku není nikdy dost,“ řekl s mírnou nadsázkou v hlase v průběhu soutěže ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. „Přece jenom po letní sezóně sednout do auta se sypačovou nástavbou a radlicí, která je mimochodem široká tři metry třicet, není úplně jednoduché.“
To se ukázalo při soutěžních jízdách, které každý závodník absolvoval dvě. U některých trestné minuty nasbírané cestou téměř vyrovnaly dosažený čas. „Nejsem se svojí jízdou úplně spokojený, myslím, že jsem mohl trať zvládnout lépe,“ zhodnotil svůj výkon po prvním kole Vladimír Louvar z Cestmistrovství Luže, který se na start postavil jako druhý jezdec. Ve druhém kole z něj nervozita spadla a svůj čas vylepšil skoro o minutu.

 

S trochou přehánění by se ale skoro dalo říct, že v krajském kole Cestářského rodea se bojuje hlavně o druhé místo. To první jako by měl předplacené Milan Rybenský z pardubického cestmistrovství. Ten ani letos nedal soupeřům šanci, jeho celkový čas za obě kola činil včetně penalizací 5:10 minut. Druhému v pořadí Pavlu Barešovi z Holic nadělil šestačtyřicet vteřin ztráty. „Rodeo jsem vyhrál čtyřikrát, z toho jednou jako mistrovství republiky,“ upřesnil vítěz, podle jehož slov neexistuje žádný trik k tomu, jak nejlépe zvládnout trať. „Je to prostě o tom sednout a jet.“ Samotná soutěž je podle Rybenského nesrovnatelná s jízdou, která je v zimním období jeho denním chlebem. Rozdíl vidí především v tom, že na silnici se pohybují další auta, neočekávatelné překážky nebo chodci. „Tady, když porazím překážku, tak jenom odskočí,“ dodal šampion.
Ten společně s celkově stříbrným Pavlem Barešem pojede na konci září na celorepublikové finále, kde bude reprezentovat silničáře Pardubického kraje. „Letos toto mistrovství republiky pořádají kolegové ze Středočeského kraje. My se účastníme pravidelně a naši si vždy vedou velice dobře,“ řekl na závěr provozní náměstek ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal.

 

CO VÁS ZAJÍMÁ

Jak cestáři pečují o zeleň kolem silnic?

26. 9. 2022

Jak cestáři pečují o zeleň kolem silnic?

Péče o pozemní komunikace není jenom o udržování asfaltového povrchu, ale i blízkého okolí. Souvisí s tím tedy i veškerá flóra, která se podél silnic vyskytuje.

Ostatní
Krajští silničáři mají připravený plán zimní údržby

14. 9. 2022

Krajští silničáři mají připravený plán zimní údržby

Stará a notně otřepaná průpovídka tvrdící, že „až se zima zeptá, co dělali silničáři v létě, budou dělat jako by se nechumelilo“, v Pardubickém kraji rozhodně neplatí. Svědčí o tom na jednu stranu každoročně velmi dobře zvládnutý boj s nástrahami zimy, na stranu druhou právě pečlivé plánování zimní údržby. To už na začátku září úspěšně prošlo připomínkováním a míří k definitivnímu schválení Radou Pardubického kraje.

Oznámení

Další aktuality