Otevřel se přivaděč z Časů do Holic. Silnice je bezpečnější

3. 11. 2023

Ředitelství silnic a dálnic v úterý 31. října otevřelo nový úsek silnice I/36, který slouží i jako napojení na dálnici D35. Nový úsek o celkové délce 3,44 kilometru zhotovila firma Strabag a vyšel na necelých 200 milionů korun. Slibuje bezpečnější a plynulejší jízdu.

„Je to jeden z klíčových přivaděčů dálnice D35, spojení mezi Časy a Holicemi. Dálnice D35 patří mezi nejdůležitější komunikace, které Česká republika potřebuje dokončit. Proto také v letošním roce začneme se dvěma novými úseky a další budou následovat v roce 2024,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Nový úsek se otevíral ve dvou etapách, první ŘSD otevřelo letos v létě a poslední říjnový den následoval úsek druhý. „Stavba se otevírá dokonce v měsíčním předstihu. Bez úzké spolupráce s krajem by celá realizace dálnice D35 byla velmi obtížně možná. Spolupráce je velmi těsná i v podílu státu na přivaděčích, silnicích druhé a třetí třídy. Snažíme se pomoci s opravou komunikací po stavbě. Takže tady opravdu velmi dobře daří spojit síly státu a kraje,“ dodal Martin Kupka.

Nová silnice umožní díky příznivým směrovým a výškovým parametrům trasy plynulejší a bezpečnější jízdu. Problematické v minulosti byly zejména zatáčky v blízkosti kostela v Horních Ředicích, které jsou přestavbou silnice do nové trasy odstraněny. Oddálením přeložky od stávající obytné zástavby došlo také ke snížení imisní a hlukové zátěže v obci. „Stavba proběhla bez větších problémů, což je jasná známka toho, že byla dobře připravená,“ uvedl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl s tím, že na území Pardubického kraje momentálně vznikají klíčové silniční stavby. Zanedlouho začne například stavba obchvatu Vysokého Mýta, hotovo by mělo být za dva roky.

Otevření nové bezpečnější silnice kvituje náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš. „Jsem rád, že je v provozu další páteřní komunikace, která pomůže plynulosti a bezpečnosti dopravy v našem kraji. Je vidět, že vláda má jasné priority a zlepšení dopravní infrastruktury je jednou z nich. Spolupráce byla příkladná a my samozřejmě pomůžeme, když je potřeba,“ uvedl. Stejný názor sdílí i starosta Holic Ondřej Výborný. „Tento kus asfaltu znamená výrazné zlepšení bezpečnosti. Na staré silnici I/36 docházelo k nehodám, a to jak k menším, tak k těm tragickým,“ uvedl. Také pro Pardubický kraj jsou silnice prioritou. „Letos jsme do nich s využitím dotačních titulů investovali více než dvě miliardy korun a podobná částka je v plánu i pro příští rok,“ řekl Kortyš.

Oddělení komunikace a sekretariátu hejtmana
Autor článku

CO VÁS ZAJÍMÁ

Perný víkend pro silničáře.  Najezdili 61 tisíc kilometrů.

4. 12. 2023

Perný víkend pro silničáře. Najezdili 61 tisíc kilometrů.

První adventní víkend byl pro silničáře v letošní zimní sezoně zatím tím nejnáročnějším, najezdili 61 tisíc kilometrů. Sněžilo na celém území Pardubického kraje, kde napadlo 20 až 35 centimetrů mokrého sněhu

Oznámení
Krajští silničáři se o víkendu nezastavili

27. 11. 2023

Krajští silničáři se o víkendu nezastavili

Zima je už tady a od pátku 24. do pondělí 27. listopadu to pocítili zejména zaměstnanci Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk). Sníh napadl v našem regionu nejenom ve vyšších, ale i středních polohách. Nejvíce práce měli silničáři s údržbou komunikací na Chrudimsku, Hlinecku, Svitavsku, Poličsku, Orlickoústecku, Lanškrounsku, Žamberecku a Králicku.

Další aktuality