Odborníci všech módů dopravy se setkali v Pardubicích
5. 9. 2025
V Paláci Pardubice se ve čtvrtek konal 14. ročník Dopravní konference. Odborníci z různých módů dopravy se sešli, aby hovořili o budoucnosti. V pátek se pak v areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje konal 24. ročník Silničního veletrhu.
K hostům Dopravní konference promluvil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který v úvodu pozitivně zhodnotil poslední čtyři roky spolupráce s ministrem dopravy Martinem Kupkou. „Panu ministrovi musím poděkovat za čtyřletou éru jeho práce na ministerstvu dopravy. Stejně tak musím poděkovat ředitelům Správy železnic, Státního fondu dopravní infrastruktury i Ředitelství silnic a dálnic, kteří naslouchají potřebám regionů a společně s námi se snaží najít to nejlepší řešení,“ sdělil Netolický.
Příští stavební sezona se plánuje
Mezi prvními prezentujícími byl náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr. „Posluchačům jsem nejprve představil širší souvislosti stavu dopravní infrastruktury v našem kraji, a to zejména z hlediska zdrojů financování dopravních staveb. Poté následovala pasáž k dalšímu směřování rozvoje dopravy na území našeho kraje. Zvláštní pozornost byla věnována novým postupům a technologiím při plánování a realizaci staveb. Dopravní konferenci považuji za užitečnou akci, protože koordinace jednotlivých staveb různých investorů v území není jednoduchá a je potřeba spolu neustále hovořit a vzájemně se slyšet,“ řekl Ladislav Valtr.
Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák představil významné stavební projekty letošního roku. „Stavební sezona je v plném proudu, některé stavby byly ukončeny, jiné začínají. V současné době už vzniká plán oprav na příští rok tak, abychom je mohli ještě během podzimu začít soutěžit a hned na jaře mohly začít,“ uvedl při své prezentaci Zdeněk Vašák.
Úroveň byla vysoká
Akce si i v letošním roce udržela vysokou odbornou úroveň a do Kongresového centra Paláce Pardubice dorazili hosté, mezi kterými nechyběli projektanti a další odborníci, ředitelé významných firem i zástupci samospráv. Těšit se mohli na bohatý program plný informací k plánům i inovacím v dopravním stavitelství.
Mezi řečníky se představili Zbyněk Hořelica (ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury), který hovořil o financování vodní, železniční a silniční infrastruktury v Pardubickém kraji, Radek Mátl (ředitel Ředitelství silnic a dálnic) s přednáškou o rekonstrukci a výstavbě silniční a dálniční infrastruktury v Pardubickém kraji, Jiří Svoboda (generální ředitel Správy železnic) hovořil o železničních stavbách v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Odborníci v sále si poslechli také přednášky o dopravních projektech v Pardubicích, strategii a rozvoji dopravní infrastruktury v ČR ve vazbě na Pardubický kraj, výstavbě mostu na obchvatu Pardubic nebo tunelu Homole.
V pátek následoval Silniční veletrh
Silniční veletrh je jednodenní venkovní výstavou určenou výhradně pro odborníky z oblasti silničního hospodářství a stavitelství. Setkali se zde výrobci a dodavatelé silniční techniky, stavebních materiálů i technologických zařízení, stejně jako prodejci nákladních automobilů a stavebních strojů. Prostor dostaly také firmy zajišťující dopravní značení, veřejné osvětlení či komunální techniku a prezentovat se mohou i dodavatelé stavebních prací. Dalším lákadlem byla Studentská zóna, která vznikla ve spolupráci s Dopravní fakultou Jana Pernera, Univerzitou Pardubice a dalšími partnery. „Silniční veletrh je tradiční akcí, kterou letos perfektně doplnil program pro studenty, kteří mohli nasát atmosféru praxe, osahat si silniční techniku a zajímavou formou zjistit, jak práce v tomto odvětví v reálu probíhá,“ dodal Ladislav Valtr.
AKTUALITY

5. 9. 2025
Odborníci všech módů dopravy se setkali v Pardubicích
V Paláci Pardubice se ve čtvrtek konal 14. ročník Dopravní konference. Odborníci z různých módů dopravy se sešli, aby hovořili o budoucnosti. V pátek se pak v areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje konal 24. ročník Silničního veletrhu.

1. 9. 2025
Pardubice se stanou epicentrem dopravy. Odborníci se setkají na konferenci
Už 4. a 5. září 2025 se Pardubice promění v centrum dění pro všechny, kteří se zajímají o dopravu a silniční stavitelství. Na XIV. ročníku Dopravní konference a XXIV. ročníku Silničního veletrhu se sejdou špičkoví odborníci z oboru, aby diskutovali o aktuálních tématech, představili novinky a navázali cenné kontakty.