Odboráři v dopravě dohodli „pravidla hry“ se zaměstnavateli na příští rok

15. 12. 2017

Měsíc prosinec bývá obdobím, kdy Odborový svaz pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství každoročně podepisuje tzv. kolektivní smlouvy se Svazem dopravy, resp. zaměstnavateli v oboru.

Kolektivní smlouvy jsou dvě. Jedna se týká obchodních subjektů, druhá příspěvkových organizací. Dohodnuté podmínky na rok 2018 považuje předseda Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Jan Rejský za velmi dobré. „Vyjednávání z  pohledu zaměstnanců bylo velice úspěšné a máme hned několik dobrých zpráv. Ty se týkají například navýšení platů a mezd, délky trvání dovolené i výše odstupného.

Navýšení mezd v příspěvkových organizacích vychází z nařízení vlády a mzdy tak vzrostou o 10%. Stejné navýšení se odborářům podařilo vyjednat i u obchodních organizací, kde žádný předpis neexistuje. U obou smluv bylo také sjednáno odstupné ve výši až šestinásobku mzdy podle počtu odpracovaných let. Z obchodních smluv vyplývá také nárok na pět týdnů dovolené, tedy o jeden týden více než stanovuje zákoník práce. „V podnikových smlouvách si pak zaměstnanci samozřejmě můžou vyjednat ještě více,“ dodává Rejský.

Tyto kolektivní smlouvy vyššího typu jsou závazné pro všechny zaměstnavatele sdružené ve Svazu dopravy ČR, v sekci Silničního hospodářství, a pro všechny zaměstnance, kterých je cca 7 500, zastoupené základními odborovými organizacemi. Svaz dopravy s podnikovými odboráři smlouvy podepisuje vždy na celý kalendářní rok. „Například Správa a údržba silnic Pardubického kraje takové kolektivní smlouvy uzavírá už několik let a i díky tomu je spolupráce se základní odborovou organizací na výborné úrovni. Zaručujeme tak svým zaměstnancům určité sociální jistoty a výhody,“ komentuje kolektivní smlouvy ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec, který je současně viceprezidentem Svazu dopravy ČR pro silniční infrastrukturu. „Pro zaměstnavatele je sociální smír důležitý zejména v oblastech, kde plnění úkolů je vázáno na zdraví občanů, její bezpečnost a ohrožení majetku v silničním provozu. Naše organizace jsou součástí integrovaného záchranného systému. Nechceme řešit obdobné problémy, jako byly např. v autobusové dopravě,“ dodává Miroslav NěmecV Pardubickém kraji bude taková smlouva podepsána na jaře příštího roku.

Své podpisy pod smlouvy v sídle Svazu dopravy ČR v Praze připojili předseda Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Jan Rejský spolu s místopředsedou tohoto svazu Janem Čupem, na druhé straně pak prezident Svazu dopravy ČR Jaroslav Hanák, resp. výkonný ředitel Svazu dopravy ČR Petr Kašík, a viceprezident Svazu dopravy ČR pro silniční infrastrukturu Miroslav Němec.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

AKTUALITY

Na Wonkově mostě finišují práce. Provoz bude spuštěn 27. července

24. 6. 2026

Na Wonkově mostě finišují práce. Provoz bude spuštěn 27. července

Končící rekonstrukce mostu Pavla Wonky byla jedním z hlavních témat jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeňka Vašáka. Stavba, která patří k technicky nejnáročnějším rekonstrukcím v regionu posledních let, se nyní blíží do závěrečné fáze.

Rekonstrukce silnice ve Skuhrově začne na konci června, potrvá do listopadu

19. 6. 2026

Rekonstrukce silnice ve Skuhrově začne na konci června, potrvá do listopadu

Na silnici III/31512 mezi Českou Třebovou a Skuhrovem se 29. června rozběhne rozsáhlá oprava více než dvou kilometrů silnice. Stavba zasahuje jak průtah Skuhrovem, tak navazující úsek od České Třebové. Řidiči musejí počítat s úplnou uzavírkou, doprava bude vedena po objízdné trase po silnicích II/315 a I/14. Hotovo má být v polovině listopadu.

Další aktuality