Obalovny jedou na plné obrátky. V kraji se začalo s opravami silnic

6. 5. 2024

Stavební sezóna už je v plném proudu! Ta letošní má být v oblasti silničního hospodářství jedna z nejnákladnějších v historii Pardubického kraje. Samospráva plánuje na rekonstrukce silnic a mostů vynaložit téměř tři miliardy korun včetně daně. Celkem se má letos začít či dokončit zhruba sto projektů, projekční příprava probíhá na dalších téměř 70.

Mezi plány na letošní rok jsou velké investice s rozpočtem v řádu stovek milionů i menší akce. Kromě mediálně i veřejností pečlivě sledovaných projektů jako jsou například rekonstrukce Wonkova mostu, obchvatů Rokytna, Dašic či modernizace silnice II/312 Choceň – České Libchavy začaly práce i na dalších staveništích.

„Už se například staví okružní křižovatka ve Skutči, rekonstruuje se silnice v průtahu obcí Vraclav, pokračuje rekonstrukce silnice III/35724 Borová – Oldříš a mostu na přehradě v Křižanovicích, začali jsme s archeologickým průzkumem na dalším přivaděči k D35 v úseku Černá za Bory – Dašice, zahájili jsme také modernizaci silnice v Třemošnici až po hranici kraje a rovněž nás čeká velká modernizace úseku Staré Hradiště – Hrobice. Minulý týden začala také oprava komunikace mezi Prosečí a Budislaví. V tuto chvíli hledáme finanční prostředky na to, abychom dali do pořádku celý úsek, který je poškozen kvůli těžké technice mířící do lomu,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš a dodal: „Čeká nás toho samozřejmě mnohem více. I relativně menší opravy mohou hodně změnit situaci. Není to jen o akcích za stovky milionů. Je to náročné na koordinaci, protože musíme myslet například na dopravní obslužnost, ale opravy jsou nutné a díky nim pak budou mít občané rychlejší a komfortnější cestování. Všechny důležité informace jsou zveřejněny na pravidelně aktualizovaném portálu doprava.pardubickykraj.cz. U větších staveb tam je kromě harmonogramu, ceny, zhotovitele a dalších údajů k dispozici podrobný infoleták. Takže pokud veřejnost zajímá, co se bude letos opravovat, doporučuji jim navštěvovat weby doprava.pardubickykraj.cz a pardubickykraj.cz.“

Všechny projekty plánované na letošní rok nezačaly hned v dubnu, ale s ohledem na administrativu i nutné dopravní uzavírky budou rozprostřené do celé stavební sezóny. Podle toho se bude aktualizovat i dopravní portál.

Opravy silnic jsou dlouhodobou prioritou

Příznivé jarní počasí s sebou přineslo kromě zahájení stavební sezóny i příležitost začít s lokálními a velkoplošnými výspravami komunikací poničených nadměrnou zátěží a vlivem počasí. „Hned po skončení zimní údržby a otevření obaloven začala SÚS Pk s nutnými opravami. Ve správě máme celkem 3133 kilometrů komunikací II. a III. třídy a 835 mostů. Loni jsme investovali do jejich rekonstrukcí téměř tři miliardy korun a letos pokračujeme v podobném duchu. Pomáhají nám evropské i státní fondy, kde jsme velice aktivní. Doufám, že již od příštího roku dojde k narovnání nespravedlivého rozpočtového určení daní pro kraje, což by pro náš region znamenalo navíc přibližně dvě miliardy. Velkou část z nich bychom použili právě na investice do silničního hospodářství,“ informuje hejtman Martin Netolický.

„S dvoutýdenním předstihem se podařilo zprovoznit silnici podél svahu u Brandýsa nad Orlicí. V polovině května začneme s velkoplošnými výspravami nejhorších úseků silnice mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí, zde se nám oproti předpokladu časově protáhlo výběrové řízení na dodavatele stavby. O našich aktivitách budeme veřejnost informovat nejenom na dopravním portálu, ale i na sociálních sítích a webu,“ dodává ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák.

Oddělení komunikace a sekretariátu hejtmana
Autor článku

CO VÁS ZAJÍMÁ

Velkoplošné výspravy mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem začínají

20. 5. 2024

Velkoplošné výspravy mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem začínají

Silnici II/360 mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem čekají ode dneška (pondělí 20. května) velkoplošné výspravy. Celkem bude opraveno 35 tisíc metrů čtverečných silnice. Zakázka byla vysoutěžena za nižší cenu, než byl předpoklad, a činí 17,5 milionu korun s DPH. Komunikaci čeká ještě letos první etapa celkové rekonstrukce.

Počet vysazených stromů musí vzrůst, shodli se v Pardubicích ministři

17. 5. 2024

Počet vysazených stromů musí vzrůst, shodli se v Pardubicích ministři

Dnes se v Pardubicích za účasti ministra životního prostředí Petra Hladíka a ministra zemědělství Marka Výborného uskutečnil třetí ročník semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně. Jedním z velkých témat bylo kácení a vysazování stromů, ale také následná péče a udržitelnost.

Další aktuality