Chrudimské cestmistrovství zaplnily stovky dětských návštěvníků

16. 3. 2022

Neustálé troubení klaksonů silničářských strojů prolínané nadšeným hlaholem stovek dětí se v polovině března ozývalo z areálu chrudimského cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Za zdejšími cestáři dorazily děti z mateřských školek z blízkého i vzdáleného okolí. Přilákal je už jedenáctý ročník oblíbeného dne otevřených dveří nazvaný Mladí cestáři.

Oranžové náklaďáky se sněhovými radlicemi, sněžná fréza nebo stroj, který pomáhá silničářům odstraňovat staré pařezy. To nebyly jediné atrakce připravené pro malé návštěvníky, přestože zejména kluci možnost usednout za volant mohutného automobilu a pořádně zatroubit rozhodně ocenili. Kdo si stroje prohlédnul, mohl do skákacího hradu nebo do labyrintu dětského světa. A dlouhá fronta stála jako tradičně u uměle navršeného kopce sněhu, na jehož vršku dva silničáři téměř nestíhali odbavovat zájemce o svezení na bobech.

Oblíbenou akci pořádali chrudimští silničáři letos už po jedenácté. Ani loňská covidová pauza se neprojevila na menším zájmu školek, ze kterých tentokrát dorazily více než čtyři stovky dětí. „Ohlasy jsou hodně pozitivní,“ potvrzuje vedoucí chrudimského cestmistrovství a dá se říct duchovní otec celé akce Jiří Mašík. „Školky to kvitují, chodí nám i děkovné maily, děti nám i dodatečně malují obrázky. Učitelky nám říkají, že i po návštěvě u nás s dětmi rozebírají to, co tady viděly, mluví i o té naší profesi, což je samozřejmě dobře.“

Den otevřených dveří vnímá jako velmi přínosný i šéf krajských silničářů Miroslav Němec, který se ho účastní pravidelně. Spojuje ho přitom s blízkým projektem Zdravá a nemocná příroda Pardubického kraje, jehož je Správa a údržba silnic Pardubického kraje partnerem. „Ten je postavený i na takto malých dětech, kterým se snažíme vštípit určité návyky, aby třeba neházely odpadky do silničních příkopů a do okolní přírody. A tohle je jedna ze součástí projektu. Nehledě na to, že i my budeme potřebovat jednou za sebe náhradu a tímhle si ji také pěstujeme,“ dodává s úsměvem Němec. Do chrudimského areálu se každoročně těší i senátor a první náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš. „Tady člověk doslova omládne,“ usmívá se politik. „Dětem se to tady líbí, baví se a navíc se zábavnou formou seznámí s tím, jak se staráme o silnice a jakou k tomu používáme techniku. Kdybych byl znovu malý kluk, tak by mě tady asi nejvíc bavila ta velká auta, tím spíš, kdyby mě pustili do kabiny.“

Silničářské stroje ale nezajímaly v Chrudimi jenom kluky z mateřinek. Ve frontách před otevřenými kabinami se tlačily i holčičky a prakticky nic z toho, co zdejší cestáři předváděli, nestálo stranou zájmu. „Jezdíme sem pravidelně a vždycky se sem moc těšíme. Pro děti je to velký zážitek,“ potvrzuje ředitelka Mateřské školy Nasavrky Ilona Řezníčková. „Je to fakt paráda, děti si mohou prolézt veškerou techniku, líbí se jim i ukázky, doprovodný program, muzika, občerstvení. Děti jsou z toho nadšené.“ Paní ředitelka se svými kolegyněmi tentokrát do areálu chrudimské Správy a údržby silnic Pardubického kraje přivezla více než padesátku dětí, ve školce zůstaly podle jejích slov jenom ty nejmenší, tříleté. Ty do Chrudimi přivezou až příští rok a poprvé jim tak ukážou akci, která tolik baví jejich starší kamarády.

Poprvé se na akci Mladí cestáři vypravil i poslanec Karel Haas, který rovnou vysekl silničářům velkou poklonu. „Klobouk dolů, hrozně hezká akce, tečka. Je to opravdu hrozně hezká akce z pohledu těch dětí, je úžasné, že vidí v dnešní umělé době techniku, stroje, mohou si je osahat. Pro mě osobně to znamená i spoustu nových informací od lidí ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Faktických záležitostí ke spotřebě pohonných hmot, opotřebení silnic, údržbě silnic. Pro mě to je tady hrozně cenný,“ říká Haas.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

Fotografie z akce Mladí cestáři

CO VÁS ZAJÍMÁ

Perný víkend pro silničáře.  Najezdili 61 tisíc kilometrů.

4. 12. 2023

Perný víkend pro silničáře. Najezdili 61 tisíc kilometrů.

První adventní víkend byl pro silničáře v letošní zimní sezoně zatím tím nejnáročnějším, najezdili 61 tisíc kilometrů. Sněžilo na celém území Pardubického kraje, kde napadlo 20 až 35 centimetrů mokrého sněhu.

Oznámení
Krajští silničáři se o víkendu nezastavili

27. 11. 2023

Krajští silničáři se o víkendu nezastavili

Zima je už tady a od pátku 24. do pondělí 27. listopadu to pocítili zejména zaměstnanci Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS Pk). Sníh napadl v našem regionu nejenom ve vyšších, ale i středních polohách. Nejvíce práce měli silničáři s údržbou komunikací na Chrudimsku, Hlinecku, Svitavsku, Poličsku, Orlickoústecku, Lanškrounsku, Žamberecku a Králicku.

Další aktuality