Jak cestáři pečují o zeleň kolem silnic?

26. 9. 2022

Péče o pozemní komunikace není jenom o udržování asfaltového povrchu, ale i blízkého okolí. Souvisí s tím tedy i veškerá flóra, která se podél silnic vyskytuje.

Stromy nesmí zasahovat do průjezdního profilu

Silnice jsou samozřejmě lemovány buď loukami, lesy nebo zemědělskými pozemky. Je třeba udržovat tzv. průjezdní profil. To znamená, že nesmí do vozovky a prostoru minimálně čtyři metry nad ní zasahovat žádné větve ani nic podobného. Problémy by to působilo totiž jak kamionům, tak také našim autům. Zejména v zimě, kdy se ohýbají větve dolů pod tíhou námrazy a sněhu.

Dříve byly veškeré stromy podél komunikací v naší gesci, dnes za ně zodpovídá majitel pozemku, na němž dřevina stojí. V praxi to funguje tak, že prořez zajišťujeme my, tedy Správa a údržba silnic. Kompletně zlikvidovat můžeme jenom náletové dřeviny, pokud to náletová dřevina není, potřebujeme pro pokácení povolení od majitele pozemku.

Nadzvednutá krajnice

V některých oblastech, hodně například na Vysočině, bývají problémy se stromy, které svými kořeny zasahují pod vozovku a její okraje nadzvedávají. Vlivem toho krajnice praská, auta musejí jezdit po prostředku silnice a když se potká třeba autobus s traktorem, tak se musejí dost složitě vyhýbat. Je to něco, co prakticky nemá řešení a jde o relikt minulosti, kdy se na hranicích pozemků táhly cesty lemované stromy. Jakmile přišlo budování zpevněných komunikací, udělala se klasická asfaltka, ale dřeviny rostly dál. My je samozřejmě nemůžeme sami od sebe zlikvidovat a rovněž není možné ani jednoduše ořezat kořeny, aby nezasahovaly do silnice, protože to by bylo pro strom fatální.

Jak cestáři pečují o zeleň kolem silnic

Problém kořenů prorůstajících pod silnicí se může projevit i při strojním frézování příkopů. Do strouhy se totiž splavuje zemina z okolí a podzemní část stromu jí samozřejmě proroste. My tedy musíme brát na toto ohledy a kořenový systém zachovat, což někdy stojí nemalé úsilí.

Štěpka a sečení trávy

Když už se nějaký strom pokácí, zbude po něm pařez. I na toto jsme vybaveni - máme speciální frézu, která umí pařez doslova rozřezat na kusy. Veškeré větve projdou štěpkovačem a drť se vozí na skládku jako bioodpad.

Údržba zeleně probíhá od března do listopadu a zahrnuje i sečení trávy v ochranném pásmu kolem silnice v šířce zhruba tři až čtyři metry. Samotné sečení se samozřejmě dělá převážně strojně a to třikrát za sezónu. Poprvé je to od 1.5. do 15.6., podruhé od 1.7. do 31.8. a třetí seč je 15.9. až 31.10.

Správce webu
Správa a údržba silnic Pardubického kraje

CO VÁS ZAJÍMÁ

Plánovaná rekonstrukce Wonkova mostu startuje 1. června

15. 5. 2024

Plánovaná rekonstrukce Wonkova mostu startuje 1. června

V sobotu 1. června začne dopředu dlouho avizovaná rekonstrukce Wonkova mostu v Pardubicích, která bude trvat až do podzimu příštího roku. Oprava je nutná kvůli nevyhovujícímu technickému stavu mostu. Kvůli probíhajícím pracím bude provoz zúžený do dvou pruhů.

Stavební sezona začala

6. 5. 2024

Stavební sezona začala

Stavební sezóna už je v plném proudu! Ta letošní má být v oblasti silničního hospodářství jedna z nejnákladnějších v historii Pardubického kraje. Samospráva plánuje na rekonstrukce silnic a mostů vynaložit téměř tři miliardy korun včetně daně. Celkem se má letos začít či dokončit zhruba sto projektů, projekční příprava probíhá na dalších téměř 70.

Další aktuality