26.09.2014 11:23

Mezinárodní Silniční Veletrh 5.9.2014

Pardubice hostily třináctý silniční veletrh

Pardubice, 5. září 2014 - V areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje v Pardubicích - Doubravicích proběhl Silniční veletrh 2014. Třináctý ročník této významné akce rozhodně nebyl nešťastný. Naopak. Kromě několika desítek vystavovatelů, zástupců politické i odborné sféry a účastníků, bylo možné v areálu najít i repliku letounu Blériot, na kterém v roce 1911 uskutečnil svůj první dálkový přelet pardubický rodák Jan Kašpar. Akce tak poprvé nabídla ochutnávku i z jiného druhu dopravy, než je ta silniční.

Akci zahájili zástupci Pardubického kraje a řada dalších významných osobností působících v oblasti dopravní infrastruktury. Mezi nimi i ředitel pořadatelské organizace Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Podle něj nabídl veletrh tři roviny prezentací. „První je prezentace převážné části techniky, kterou jsme pro hospodářskou sezónu 2015 zakoupili. Pardubický kraj velmi zainvestoval do vybavení naší organizace a výsledky těch nákupů jsou tady k vidění. Jde hlavně o podvozky nákladních aut a o techniku k údržbě silnic.“ Druhou oblastí jsou pak prezentace řady organizací, které nějakým způsobem působí v oblasti silničního hospodářství. Na veletrhu bylo možné setkat se s výrobci a prodejci silniční techniky a stavebních materiálů, dodavateli dopravního značení i s řadou stavebních firem. Mezi vystavovatele, kterých se na akci sešlo kolem padesáti, patřila i taková jména jako je Strabag, Tatra nebo Kapsch. Kromě toho se na veletrhu již tradičně představily i složky Integrovaného záchranného systému. „Třetí oblastí je pak historické okénko, kdy se snažíme ukázat techniku, která byla v silničním hospodářství v minulosti používána. Letos, kvůli výročí spojeném s Janem Kašparem, tu máme repliku letounu Blériot,“ dodal Miroslav Němec.

Již tradičně se veletrh stal také místem, na kterém se představily ty nejnovější technologie v silničním hospodářství. V tomto směru se snaží držet krok i Pardubický kraj. „Jsme jedním z regionů, který je velmi aktivní v zapojování nových technologií v silničním hospodářství. V loňském roce jsme vyzkoušeli ´tichý´ asfalt, letos to byly například nové způsoby oprav okrajů vozovek a jejich konstrukcí,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který převzal na celou akcí záštitu. Druhým patronem akce je pak náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Jaromír Dušek. Ten upozornil zároveň na dopravní konferenci, která veletrhu předcházela a poukázala na aktivity kraje v oblasti výstavby dopravní infrastruktury. „Máme připravené potřebné projekty. Nechceme se ale spokojit jen s kosmetickými úpravami. Naším zájmem je prosadit některá strategická rozhodnutí, která dopravu v kraji posunou na moderní úroveň.“

Veletrh se opět stal vítanou příležitostí jak pro návštěvníky z řad laické či odborné veřejnosti, tak i pro studenty škol a oborů zaměřených na dopravní hospodářství, kteří si mohli doslova osahat techniku, se kterou třeba jednou budou sami pracovat. Příležitost k návštěvě si tentokrát nenechala ujít ani delegace z Prešovského samosprávného kraje, která den předtím zavítala i na Dopravní konferenci. „Jezdíme do Pardubic pravidelně už dvanáct let, abychom si vyměnili zkušenosti ohledně správy a údržby silnic. Jsme opravdu rádi, že nás na veletrh pozvali i letos, protože v oblasti silničního hospodářství jsou naše země provázané už dob bývalého Československa a firmy, které tu dnes vystavují, působí velmi často i na Slovensku,“ vysvětlil ředitel SUS Prešovského samosprávného kraje Vlado Kozák.

Tisknout


Aktuality

28. 02. 2019

Setkání Klubu seniorů v dopravě tentokrát pod památnou lípou

Setkání Klubu seniorů v dopravě tentokrát pod památnou lípou

Na symbolickém místě, u památné lípy na Lipce, se uskutečnilo další setkání Klubu seniorů v dopravě Pardubického kraje. Již podruhé bývalé cestáře a dopraváky přijel podpořit lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik.

Archiv aktualit